Poľský film? Určite áno!

Autor: Ladislav Bučík | 23.4.2014 o 13:30 | (upravené 23.4.2014 o 13:49) Karma článku: 4,07 | Prečítané:  458x

Nie som odborník na filmovú tvorbu, ani to neštudujem. Ale skromne môžem vyjadriť svoj názor, že Slovenská filmová tvorba ma nenadchla. Mám na mysli tú novodobú, súčasnú tvorbu „populárnych“ kino hitov. Od čias Fontány pre Zuzanu sa toho tu moc neudialo, a ak aj áno, tak nezaujalo. Filmy ako LOVE alebo Kandidát však možno naznačujú nejaké to smerovanie. Pre dobrý film však nemusíme chodiť ďaleko. Okrem českej tvorby ktorá nám je dlhodobo blízka, je tu poľská. Nechcem nás porovnávať, čo by som asi s mojimi vedomosťami ani nezvládol, ale dám vám zopár typov. V poľskej tvorbe si každý nájde svoj žáner či obľúbenú tému. Moje sú politika a história, tak vo výbere budú prevažovať filmy z nádychom týchto tém.

 

Chlopaki nie placza (2000)

Komédia, ktorú si môžu pozrieť diváci pokojne aj v poľskom jazyku. Film ktorý obsahuje množstvo legendárnych textov, ktoré sa postupom času stali kultové. Mladý talentovaný Kuba sa nachádza v prostredí mafiánov, pseudo-gangstrov, mladých huličov a rieši situácie ,do ktorých by ste sa v tej dobe nechceli dostať.

http://www.csfd.cz/film/89049-chlapi-neplacou/

Świadek koronny (2007)

Dráma z prostredia poľskej mafie, ktorá bola svojho času silnejšia ako mafia zo Sicílie ci Ruska. Jeden z hlavných mafiánov tej doby sa pod tlakom polície stal korunným svedkom voči všetkým mafiánom z južnej časti Varšavy. Mladý novinár dostáva šancu urobiť rozhovor o mafii s korunným svedkom kým bol pod ochranou poľských úradov. Film ukazuje aké boli praktiky poľskej mafie v 90 rokoch.

http://www.csfd.cz/film/232636-swiadek-koronny/

Alfabet mafii. Dekada mafijnej Warszawy (2004)

Do tretice film o poľskej mafii. Tentokrát autentický dokument, v ktorom vystupujú všetky najdôležitejšie mafiánske skupiny 90 rokov. V dokumente dostali priestor vyšetrovatelia, ktorí dlhé roky sledovali tieto skupiny, svedkovia vrážd, priatelia ale aj samotní „gangstri" spoza väzenskej cely. V hlavnej úlohe jeden z najväčších korunných svedkov mafiánskeho procesu, Jarosłav S.,pseudonym Masa.

http://www.csfd.cz/film/282893-alfabet-mafii-dekada-mafijnej-warszawy/ (tu toho moc nieje)

Karol. Czlowiek, który zostal papiezem (2005)

Dvojdielny film o živote Karola  Jozefa Wojtylu, pápeža Jána Pavla ll., do doby kým sa nestal pápežom. Silná životopisná dráma o láske, vojne, komunizme, ale hlavne o silnej osobe akou bol Karol Wojtyla.

http://www.csfd.cz/film/206430-karol/

Sexmisia (1984)

Oficiálne najslávnejšia poľská komédia spred 30 rokov. Hlavný hrdina (inak otec hlavného herca z prvého filmu Chlopaki nie placza) sa s kolegom necháva zamraziť na vedecké účely. Prebudenie ale nastane o niečo neskôr ako bolo plánované. Max a Albert sa ocitajú vo svete,kde muži vyhynuli a ženy sa stali dominantou sveta - silnejším pohlavím. Pre hrdinov tohto filmu však nenastávaju zlaté časy.

http://www.csfd.cz/film/37898-sexmise/

Wałęsa. Człowiek z nadziei (2013)

Nakoniec jeden z novších. Ďaľšia životopisná dráma o ďaľšom poliakovi ktorý zmenil svet. Lech Walesa bol iný, nebál sa, i keď mal čo stratiť. Film poukáže, čo všetko musel Lech Walesa spraviť (alebo nespraviť) a čo všetko musel vydržať v boji za hnutie Solidarita. Čo ale mne osobne viacej v hlave rezonuje  je to, čo všetko musela podstúpiť jeho žena, bez ktorej by žiadny Lech Walesa a tým pádom ani žiadne hnutie „Solidarność" neprežilo. „My naród" alebo v preklade „We the people" sú slová ktoré vystihujú tento film.

http://www.csfd.cz/film/311222-walesa-clovek-nadeje/

 

Takto by som mohol pokračovať aj niekoľko hodín, kedže poliaci chŕlia jeden film za druhým. Jeden lepší a zas druhý prepadák. Nevravím ,že všetky poľské filmy sú skvelé, ale tie hore vymenované určite stoja za pozretie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.


Už ste čítali?